Zdjęcia z drona, filmowanie dronem

Dział wprowadzający w jeden z głównych aspektów naszej działalności, związanej z wykorzystaniem dronów jakim jest filmowanie dronem i zdjęcia z powietrza, inne aspekty wykorzystania dronów (np. inspekcje) prezentowane są w zakładce OFERTA / POZOSTAŁE USŁUGI DRONEM, ceny usług – w zakładce CENNIK.
Filmowanie dronem i zdjęcia z drona  (ang Aerial Foto Video) – to dzisiaj coraz bardzie popularne pojęcia, zwane także bardziej sugestywnie jako filmowanie z lotu ptaka, filmowanie z powietrza czy też zdjęcia lotnicze lub zdjęcia z lotu ptaka. Dzisiaj to niezwykle dynamicznie rozwijający się dział fotografii i produkcji filmowej, Dzieje się tak za sprawą powszechnej dostępności sprzętu i coraz większej popularności tej tematyki, nie można jednak zapominać o zagrożeniach z jakim wiąże się latanie nawet małymi bezzałogowymi statkami powietrznymi (dronami właśnie), które często znajduję się w rękach nieodpowiedzialnych i pozbawionych wyobraźni pilotów.
O ile dzisiaj każdy może mieć drona niekoniecznie każdy może i powinien robić filmy i zdjęcia z drona…czy też dronem latać w ogóle. Operowanie dronem wymaga nie tylko odpowiedzialności i wyobraźni, ale także niezbędnych umiejętności i odruchów, których nabywa się w długim okresie czasu – często całymi latami. Piszę to zdanie z pełną odpowiedzialnością i świadomością, gdyż poza świadczeniem usług zdjęć i filmów z drona, jestem także wieloletnim instruktorem Bezzałogowych Statków Powietrznych. Poza teorią i nauką latania pod kątem uzyskiwania „uprawnień dronowych” (UE) uczę podstaw latania także po kątem poprawnych ujęć filmowych, operowania kamerą drona a także doboru właściwych ustawień pod kątem jaka najlepszej jakości wykonywanych zdjęć. .

Jako operator bezzałogowych statków powietrznych ( nie tylko wielowirnikowców, ale również płatowców )  mam ponad 10-cio letnie doświadczenie w budowaniu oraz operowaniu SAMYMi tylko dronami, na koncie mam wylatanych ponad  1000  godzin bez żadnej kraksy. Więcej o moim doświadczeniu, pasji i „jak to się zaczęło” – w zakładce „O NAS” ;

Założenia
Główne założenia, jakimi kierujemy się podczas wykonywania zleceń Foto Video z lotu ptaka (plus ujęcia naziemne) i posiadane możliwości:

Dysponując wysokiej klasy sprzętem i wieloletnim doświadczeniem, możemy zaoferować wykonanie materiału zdjęciowego  z lotu ptaka w bardzo wysokiej jakości (matryca 20 Mpx, 1 cal. pliki RAW, JPG), wzbogacone o ujęcia (zdjęcia) z „pełnoklatkowego” (Full Frame) profesjonalnego aparatu (kamery) – Sony Alpha 7Mk3 wraz ze stabilizatorem Ronin. Materiał zdjęciowy zwykle poddają obróbce (w/g wskazań Zleceniodawcy) w programach Lightroom i Photoshop lub przekazuję w formie „surowej” – w zależności od preferencji Klienta. Podobnie z materiałem filmowym – nagrany materiał można przekazać w formie „surowej” lub poddać obróbce (montażowi) w profesjonalnym programie łącząc kilkanaście (kilkadziesiąt) klipów w jedną całość, dołożyć podkład muzyczny, napisy, zdjęcia i ujęcia z kamery naziemnej – słowem: stworzyć krótki film reklamowy/promocyjny.  

Podczas wykonywania różnych zleceń (niezależnie czy dla osób prywatnych czy firm) zawsze w pierwszej kolejności staram się, by kadr i oczywiście jakość zdjęć (czy też ujęć filmowych) w możliwie w maksymalnym stopniu odpowiadała wymaganiom Klienta. Dlatego też NIGDY nie liczę „za ilość” zrobionych podczas przelotów zdjęć czy nagranych klipów. Wolę zrobić 15-20 zdjęć zgodnych z wymaganiami (także własnymi) niż 200 tylko po to by po prostu były. W razie potrzeby (gdy np. nastąpi nagłe załamanie pogody, np. deszcz, chmury) lub gdy ujęcia po prostu nie będą zgodne z oczekiwaniami – powtarzam lot nieodpłatnie lub przyjeżdżam w inny dzień – również nieodpłatnie. 

Korzystając z wieloletniego doświadczenia, często staram się wprowadzić własną inwencję podczas nagrywania materiału Video i Foto. Zwykle są to ujęcia ( lub zdjęcia ) wykraczające poza wymagania zleceniodawcy i nigdy zamiast nich, chyba że z różnych powodów nie da się zrobić tego, co Zleceniodawca dosłownie wymaga. Materiał, który daję dodatkowo „od siebie” był jak dotąd 🙂 zawsze mile widziany i doceniany przez zleceniodawcę. 

W przypadku, gdy z różnych powodów (niezależnych od moich możliwości) okazuje się na miejscu zlecenia, że jego wykonanie może zagrażać bezpieczeństwu (osób postronnych, obiektów czy samego drona) czy też grozić złamaniem prawa lotniczego (np. silny wiatr, załamanie pogody, wlot w zakazaną strefę – np. wojskową) nigdy nie waham się odmawiać wykonania zlecenia, niezależnie od potencjalnej utraty wynagrodzenia. Zawsze latam z przesadnym wręcz poszanowaniem przepisów prawa lotniczego oraz zasad normalnego, zdrowego rozsądku.

Do kogo skierowana jest oferta usług pn filmowanie i zdjęcia z powietrza:

W skrócie opiszę z jakimi branżami, instytucjami pracowałem (i pracuję nadal) dotychczas i co robiłem:

Od prawie 6 lat świadczę usługi foto video z lotu ptaka dla przykładowych branż (więcej – O NAS):
budowlana i architektoniczna (wizualizacje, timelapsy, etapy budowy, więcej – DLA DEVELOPERÓW, NIERUCHOMOŚCI), turystyczna (pensjonaty, domy wczasowe, hotele, stacje narciarskie – PORTFOLIO), rozrywka (eventy, imprezy integracyjne), zdjęcia (ujęcia video z drona) dla Tatrzańskiego Parku Narodowego, telewizje (TVN, POLSAT, RBB – Rundfunk Berlin-Brandenburg, np. ujęcia w obozie Auschwitz), klienci indywidualni, branża nieruchomości (zdjęcie, filmy obiektów na sprzedaż).   

Bardziej szczegółowo

 Klienci indywidualni, właściciele nieruchomości, biura nieruchomości, Branża wypoczynkowa: hotele, pensjonaty, domy wczasowe:

Często zdarza się, że turystyczne portale internetowe, indywidualne strony obiektów, oferty sprzedaży biur nieruchomości czy prywatne ogłoszenia  pełne są ofert z monotonnymi zdjęciami działek, gruntów, nieruchomości– ujęcia robione są często bez wyobraźni, nie oddają w ogóle atrakcyjności danej lokalizacji. To jednak, jak daleko dany obiekt położony jest  np. od wyciągu narciarskiego, lasu, rzeki czy jeziora najdokładniej potrafią oddać właśnie odpowiednio zrobione zdjęcia z powietrza.

Umieszczenie kilku zdjęć (pomijalnym w zasadzie kosztem zważywszy na korzyści) czy też krótkiego filmu z lotu ptaka, plus odpowiednie ujęcia z ziemi (np. z użyciem obiektywu ultra szerokokątnego) natychmiast wyróżnia taką ofertę spośród innych. Dobre zdjęcie z powietrza, wbrew powszechnej opinii nie zawsze oznacza zdjęcie z dużej wysokości. Więcej w zakładce OBIEKTY NOCLEGOWE, STACJE NARCIARSKIE.

Firmy developerskie, inwestorzy budowlani – zdjęcia lotnicze dosłownie kilkoma ujęciami mogą spełniać rolę raportu z postępu prac budowlanych – zarówno przed samym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego jak i przed przyszłymi użytkownikami i przyszłymi właścicielami inwestycji. Ponadto, zdjęcia z lotu ptaka można wykorzystać na potrzeby reklamowe – zarówno do drukowania folderów, plakatów reklamujących inwestycję jak i do publikacji w sieci. Znakomitym dodatkiem, robiącym szczególnie dobre wrażenie właśnie w branżach budowlanych są tzw. Timelapsy czyli krótkie (10-12 sec) filmiki będące kompilacją setek zdjęć (zrobionych oczywiście podczas aktywności na budowie) złożonych w jeden klip ukazujący budowę w zupełnie innym, niesamowitym wydaniu. Więcej – DLA DEVELOPERÓW, ARCHITEKTÓW

Przedsiębiorcy  – jeżeli prowadzisz firmę i chcesz pochwalić się skalą własnego sukcesu trudno lepszą promocję biznesu, jak dobre ujęcie całości przedsięwzięcia z wysokości wzbogacone zdjęciami „naziemnymi” detali, np. procesów produkcyjnego, pakowania produktów etc.  Za przykład może posłużyć film zaprezentowany  w dziale FOTOGRAFIA KLASYCZNA, VIDEO. 

Rzeczoznawcy, biegli, firmy ubezpieczeniowe – możemy dokonać inspekcji (dokładne zdjęcia z minimalnej odległości) budynku, dachu, linii przesyłowej, masztu itp. Więcej – OFERTA / POZOSTAŁE USŁUGI DRONEM / INSPEKCJE.

Zdjęcia i filmy z imprez, eventów,  ślubów – istnieje możliwość zamówienie zdjęć/filmów dokumentujących dowolne  wydarzenie: spotkania integracyjne (np. rajdy Off Road, paint ball itp.), zawody czy modne od lat ujęcia ślubne z powietrza. Filmowanie i zdjęcia z powietrza oraz zdjęcia naziemne mogą także być pomocne przy promocji różnego rodzaju eventów rekreacyjnych, integracyjnych czy zawodów sportowych – np. zawodów narciarskich czy snowboardowych.
Mimo, iż prawo (obecnie już Unijne) dopuszcza loty nad ludźmi (ale nie nad zgromadzeniami), w przypadku gdy na miejscu zlecenia okaże się, że lot może zagrozić bezpieczeństwu ludzi możemy odmówić wykonania lotu lub zmienić obszar nalotu na taki (jeżeli to możliwe), który uznamy za bezpieczny.

Krótkie filmy reklamowe promujące różne produkty jak np. maszyny przemysłowe, samochody ciężarowe, naczepy itp.

Sprzedaż gotowych już zdjęć – istnieje możliwości zakupu dowolnego zdjęcia z naszej galerii , która oczywiście będzie sukcesywnie powiększana o zdjęcia krajobrazowe, panoramy górskie , widoki z powietrza niezwykłych miejsc czy budynków. Zdjęcia (czy też ujęcia) można zamawiać za pośrednictwem adresu e-mail, formularz kontaktowy lub telefonicznie. Zdjęcia dostarczane będą w najwyższej możliwej dla danego ujęcia rozdzielczości i jakości kompresji (także w formacie RAW drogą elektroniczną lub fizycznie na nośnikach danych – kurierem lub za pośrednictwem Poczty. Będzie też możliwości zamówienia danego ujęcia w postaci wydruku na wysokiej jakości papierze fotograficznym, płótnie etc.

Wyłączeniu ze sprzedaży będą podlegały zdjęcia mogące naruszyć prywatność osób trzecich czy też ingerować w prawa własności do publikacji obiektów, bez zgody och właścicieli czy zarządców.

Wykonując zlecenia komercyjne działam zawsze (wręcz przesadnie) w zgodzie z prawem, posiadam następujące („Unijne”) uprawnienia jako pilot drona: NSTS-01, NSTS-02, NSTS -05, NSTS-06 – zgodność z krajowymi scenariuszami lotów, odpowiedniki (w uproszczeniu) dawnych uprawnień do lotów w zasięgu wzroku (VLOS), poza zasięgiem (BVLOS), w obu kategoriach dronami o masie do 25 kg. Jestem także czynnym instruktorem (uprawnienia INS), prowadzę szkolenia w zakresie prawa, zasad lotu, nauki poprawnego latania oraz szkolenia tzw Aerial Foto Video czyli fotografia i videofilmowanie z lotu ptaka.

Z uwagi na fakt, że cena zależy ściśle od miejsca, w jakim ma odbyć się lot – każde zlecenie traktujemy indywidualnie, każde też podlegać musi indywidualnej wycenie. Ogólny zarys cen usług, jakim sprzętem dysponujemy oraz zasady bezpieczeństwa i ograniczenia (czyli kiedy nie możemy latać) znajdują się w zakładce CENNIK I POSIADANY SPRZĘT.

Robert Oset
tel: 501 713 999  
e-mail: info@coptertech.pl

Uprzejmie informuję, iż zgodnie z ustawą o RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych z dnia 25.05.2018 r ) jakikolwiek dane pozyskane od Państwa ( w formie bezpośredniego e-mail’a lub zapytanie poprzez zakładkę kontakt) posłużą jedynie do realizacji (na potrzeby) zlecenia dla Was lub jego wyceny lub zapisu na organizowane przez nas szkolenia.   

przykładowe realizacje
info@coptertech.pl
My Marquee Subtext
+48 501 713 999
My Marquee Subtext
info@coptertech.pl
My Marquee Subtext
+48 501 713 999
My Marquee Subtext