FOTOGRAFIA, ZDJĘCIA, OBRÓBKA I RETUSZ ZDJĘĆ
W dzisiejszych czasach dysponujemy smartfonami o niemal nieograniczonych możliwościach fotograficzno-filmowych, wydawać się zatem może, że zrobienie dobrego zdjęcia jest banalnie proste. Nic bardziej mylnego – na finalną jakość zdjęcia a więc i przekaz jaki ma dostarczyć kluczowy wpływ ma nie tylko jakość wykorzystywanego sprzętu ale przede wszystkim odpowiednio dobrana w procesie postprodukcji kompozycja, jasność, korekta kolorystyki, usunięcie niedoskonałości. Mowa więc o szeroko rozumianych pojęciach, takich jak obróbka i retusz zdjęć, które można także określić wspólnie jako cyfrowa edycja zdjęć.
Jedno zdjęcie potrafi wyrazić więcej, niż setki słów, to stare już powiedzenie ale wciąż nie traci na aktualności.
Nieprzypadkowo, łatwiej zapamiętujemy interesujący obraz niż odczytane czy zapisane słowa lub pełne zdania. To dlatego, wiele tekstów, publikacji zamieszczanych w sieci dodatkowo przesycana jest odpowiednio dobranymi grafikami i zdjęciami. Ta właśnie predyspozycja ludzka do szybszego zapadania w pamięci odpowiednio zaprezentowanego zdjęcia czy grafiki w porównaniu z samą (często skomplikowaną treścią ) powoduje, iż współczesna reklama skupia się w przeważającej części na przekazie za pomocą jak najlepiej dopasowanego do danych potrzeb zdjęcia czy grafiki. Aby taki obraz przykuł uwagę i zapadł w pamięci, musi zrobić wrażenie na odbiorcy co oznacza, że musi być odpowiednio dobrany, co w praktyce oznacza konieczność poddania zdjęcia odpowiedniej obróbce i retuszowi.
Dana fotografia różnie oddziałuje na różnych odbiorców, stąd tak wielką rolę pełni profesjonalna obróbka i retusz zdjęć.
Czym zatem jest obróbka i retusz zdjęć i dlaczego są one tak ważne:
Zdarza się, że zrobione zdjęcie (np. w niesprzyjających warunkach oświetleniowych) na pierwszy rzut oka (czyli surowe a więc bez obróbki) sprawia wrażenie zupełnie przeciętnego pod wieloma względami. Profesjonalnie wykonana obróbka fotografii potrafi nadać mu zupełnie inny, wyjątkowy charakter, który przyciągnie potencjalnego odbiorcę wzbudzając w nim zainteresowanie.
Określenia obróbka i retusz zdjęć można też kreślić mianem profesjonalnej edycji fotografii. Jest to złożony proces, który każdorazowo stanowi inne wyzwanie, zawsze wymagające odpowiednio subiektywnego, kreatywnego spojrzenia na poddawany obróbce materiał fotograficzny i to zarówno pod kątem wymagań samego charakteru zlecenia (fotografowanych obiektów) jak i preferencji Klienta…. które w końcu nie zawsze muszą być idealnie spójne z naszą opinią na temat danego materiału fotograficznego.
Przykładowo – zdjęcia domu czy mieszkania, przeznaczone do zrobienia oferty sprzedaży (czy wynajmu) nieruchomości, zwykle obrabiane są w taki sposób, by (do przesady wręcz) sprawić na odbiorcy wrażenie maksymalnie przestronnej, jasnej i czystej przestrzeni. Obróbka zdjęć polega wówczas na poprawie kadrowania, poprawie balansu bieli, zwiększania nasycenia kolorów czy rozjaśnieniu ciemniejszych partii zdjęcia. Retusz takiego zdjęcia to z kolei usunięcie (czy też zminimalizowanie widoczności) mniej ciekawych “artefaktów” jak drobne plamki na ścianach, rysy etc. Oczywiście – z umiarem i w granicach rozsądku, widoku z okna na śmietniki nie zastąpimy panoramą Tatr, choć technicznie jest to całkiem możliwe :).
Z kolei, inny charakter będzie miało zdjęcie nieruchomości (obiektu architektonicznego), które ma służyć podkreśleniu jego unikalnych (np. nastrojowych) walorów czy też znajdujących się wewnątrz dodatków, np. zabytkowych mebli czy unikalnego malowania czy fragmentów wykończenia. Poddając edycji zdjęcia na przykład kilkuset letniego kościoła, trudno sobie wyobrazić edycję, która skupi się na maksymalnie jasnym pokazaniu całego wnętrza :). W takich wypadkach, należy skupić się na uwypukleniu detali, zachowaniu nastrojowego, sprzyjającemu nastrojowi zadumy oświetlania, tak by obróbka takiego zdjęcia podkreśliła odpowiedni charakter tego miejsca,
Jak zatem widać, obróbka i retusz zdjęć (lub nawet pojedynczego zdjęcia) to często pracochłonny i długotrwały proces, ściśle zależny od finalnego efektu, który chcemy lub musimy osiągnąć pod kątem wymagań Klienta, ale też z zachowaniem odpowiedniego charakteru fotografowanego obiektu czy obiektów.
Podsumowując
Profesjonalna obróbka zdjęcia powoduje, że wygląda ono niemal idealnie, wręcz perfekcyjnie. Można to zrozumieć też tak, że ten perfekcjonizm oznacza przyciągnięcie uwagi odbiorcy, do którego zdjęcie jest adresowane. Jednocześnie, edycja zdjęć nie może być nienaturalnie sztuczna (amatorska), ta z kolei przejawia się najczęściej przejaskrawieniem kolorów, kłującą w oczy jasnością (przepaleniami), sztucznymi podświetleniami, taka korekta zdjęć po prostu bardziej w efekcie je psuje niż koryguje. Poprawnie wykonany retusz zdjęć usuwa drobne niedoskonałości (często do usunięcia także w rzeczywistości, np. plamy, zadrapania), nie powinien być wykonany nachalnie i zachować naturalny charakter fotografowanego obiektu.
Dobrze wykonana edycja cyfrowa zdjęcia powoduje, że wygląda ono po prostu obiektywnie lepiej od wariantu surowego, czyli sprzed poddaniu obróbce.
Płacąc wiec za usługę sesji fotograficznej (czy to z ziemi – np. wnętrza, czy z drona) otrzymujesz przede wszystkim gotowy do publikacji produkt w postaci gotowych, obrobionych już cyfrowo zdjęć, które dostarczam zwykle w 2 rozdzielczościach – pomniejszonej (np. do publikacji w sieci, portalach etc.) oraz pełnej (np. do druku, także wielkoformatowego). Są oczywiście przypadki, że Klient wymaga wyłącznie materiału surowego, który dla własnych potrzeb dokona stosownej obróbki już sam.
Retusz i obróbka zdjęć to jak widać mocno zaawansowane operacje, wymagające posiadania i znajomości wielu nowoczesnych rozwiązań programowych i odpowiedniego , umiejętnego balansu pomiędzy nimi. Do obróbki używam profesjonalnych, licencjonowanych programów z grupy ADOBE – Lightroom oraz Photoshop. W tym pierwszym (Lightroom) dokonuję głównej obróbki zdjęć, w drugim (Photoshop) finalnego retuszu, nie zawsze jednak taki jest wymagany.
Przykłady możliwości edycji zdjęć można obejrzeć poniżej – suwakiem można przesunąć od wersji “before” do wersji “after”.