Fotografia obiektów noclegowych

Dział szczególnie dla mnie ważny, głównie z powodu wielkiego sentymentu do górskich obszarów naszego kraju, gdyż w tych właśnie rejonach (oczywiście z wyłączeniem obszarów Parków Narodowych) wykonuję realizacje, które prezentuje w tym dziale. Pochodzę z Krakowa – rejony Podhala, Beskdów (od Makowskiego, Gorce po Żywiecki), te rejony turystyczne w naturalny sposób są mi od najbliższe. Poza robieniem zdjęć (dron, wyprawy fotograficzne), uwielbiam te rejony także pod kątem narciarskim i rowerowym.
Poza innymi aspektami foto/video opisanymi w innych działach, od roku 2016 (z istotną, 2 letnią przerwą spowodowaną pandemią COVID 19)  zajmuję się wykonywaniem zdjęć (dawniej głównie z drona, obecnie także naziemnych) obiektów noclegowych w szerokim tego słowa znaczeniu – małych i większych hoteli, pensjonatów, domów wczasowych, apartamentów. Większość z tych obiektów zlokalizowana jest w atrakcyjnych widokowo, górskich rejonach naszego kraju. Mimo rosnącej popularności dronów, większość ośrodków prezentując swoje zdjęcia na stronach www i portalach rezerwacyjnych skupia się niemal wyłącznie na prezentacji z bliska samego budynku i wnętrz, zapominając jakby, jak ważne dla potencjalnego Klienta jest jego otoczenie i widok całego obiektu z innej perspektywy. Tą perspektywą jest właśnie widok z lotu ptaka –  umiejętnie pokazany obiekt jest integralnym składnikiem otaczających go walorów przyrodniczych i innych, jakże ważnych atrakcji – np. wyciągów narciarskich, tras rowerowych czy innych obiektów sportowych. Dron, którego używam wyposażony jest w nowatorski system zoom, dający możliwość przybliżenia (wielokrotnego) obiektów. Pozwala to uzyskać niesamowity efekt przybliżenia dalszej perspektywy (np. panoramy gór), efekt ten (także z lekką przesadą)prezentowany jest na niektórych zdjęciach z prawej strony opisu. Widoczne 2 zdjęcia stoku narciarskiego (Grapa Ski)  z panoramą Tatr zrobione  zostały z tego samego miejsca, jedno bez użycia zoom’a, drugie z zoom’em 4 x krotnym.

Założenia, jakimi kieruję się wykonując zdjęcia obiektów noclegowych:
– Zdjęcia obiektów robię z umiarkowanej wysokości – maksymalnie do 30m. Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że najlepszy efekt dają zdjęcia z wysokości kilkunastu metrów, dają możliwości silnego wyeksponowania obiektu na tle otaczających walorów.
– Robiąc zdjęcia (ujęcia filmowe) zawsze staram się wykonywać przemyślane kadry czyli w myśl zasady – stawiam na jakość a nie ilość. Wolę zrobić 30-40 zdjęć, z którym wspólnie wybierzemy kilka najlepszych niż 100 i więcej 0 byle tylko zrobić. Pozwala to choćby
oszczędzić czas w późniejszym procesie wybierania tych najlepszych.
– Zwykle, poza zdjęciami z powietrza wykonuję kilka zdjęć obiektu z zewnątrz aparatem „klasycznym” ( NIE WNĘTRZ – to osobna sprawa, wymaga przygotowania obiektu, pokoi etc)
– Zdjęcia wykonuję zawsze w 2 formatach:
– RAW (surowy format zapisu danych z matrycy – taki „cyfrowy negatyw”, do późniejszej obróbki, dający wielkie możliwości w późniejszej obróbce) oraz
– JPG – czyli normalne, zwykłe zdjęcie nadające się od razu do umieszczenia na stronach www.

– Zawsze dostarczam wszystkie zdjęcia w formie „surowej” (bez obróbki)  Zleceniodawcy, zwykle zaraz po zrobieniu sesji (najczęściej same JPG’i)
– Z przekazanych zdjęć Zleceniodawca wybiera 6-10 najbardziej odpowiadających Jego wymaganiom / oczekiwaniom, które później poddaję profesjonalnej obróbce i wysyłam drogą elektroniczną Klientowi.
– W ramach obróbki cyfrowej: poprawa kolorystyki, ostrości, uwypuklenie detali, korekta ekspozycji. Istnieje także możliwość drobnej korekty (usunięcia) niektórych detali (np. sterty śmieci, plam na kostce, dachu etc)
– Każde wybrane zdjęcie obrabiam w 2 wielkościach (rozdzielczościach) – pełnej 5280×2970 (dron) i 6000×4000 (aparat Alpha7) oraz zmniejszonej – 1500×900 (lub podobnej), które zajmują mniej miejsca (np. na stronę www)
– Niezależnie od ilość wykonanych, surowych (przed obróbką)  zdjęć – ilość nie ma wpływu na cenę.
– Wpływ na finalną cenę natomiast ma ilość zdjęć, którą potem muszę poddać obróbce (czasochłonny proces, średnio 20-30 min na 1 zdjęcie)

Średnia cena wykonania sesji zdjęciowej (zdjęcia z drona + dodatkowe zdjęcia naziemne) kształtuje się między 450 a 690 zł netto (zależy od skali późniejszej obróbki)
Zapraszam do kontaktu
Robert Oset

coptertech.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone